חדשות

12/12/2017
כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך 2017 בשיתוף פעולה עם YNET

כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך 2017 בשיתוף פעולה עם YNET מתחם הכנס עלה היום לאויר 12.12.17 ובו יפורסמו ויקודמו כל הכתבות, האייטמים והאירועים לקראת הכנס הקרוב שיתקיים בקמפוס של האוניברסיטה הפתוחה ב26.12.2017. ביום הכנס נעלה דרך מתחם הכנס ב YNET שידור חי וראיונות עם אַטִילַה שׁוֹמְפַלְבִי, המשמש ככתב וכפרשן פוליטי באתר…
קרא עוד

כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך 2017 בשיתוף פעולה עם YNET
מתחם הכנס עלה היום לאויר 12.12.17 ובו יפורסמו ויקודמו כל הכתבות, האייטמים והאירועים
לקראת הכנס הקרוב שיתקיים בקמפוס של האוניברסיטה הפתוחה ב26.12.2017.
ביום הכנס נעלה דרך מתחם הכנס ב YNET שידור חי וראיונות עם אַטִילַה שׁוֹמְפַלְבִי, המשמש ככתב וכפרשן פוליטי באתר החדשות ynet.
סגור
לינק למתחם של הכנס באתר YNET בו יתפרסמו כל הכתבות החדשות וכתבות משנים קודמות

ברכות לשנה"ל תשע"ח מחברי ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן

להלן מקבץ ברכות של חברי ועדת ההיגוי לקראת השנה החדשה


פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן הנשיא למחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

למרות שחלפו מאז למעלה משני דורות, אני רואה לנגד עיני רבים מהמורים שהטביעו בי חותם. אזכיר כאן את המחנכת שלי בבית הספר היסודי "תל גנים", רחל חורש, ואת המורה לספרות שלי בבית הספר התיכון ע"ש בליך, אברהם זעירא, שהנחילו לי את האמונה במרכזיות האדם ובזכותו לכבוד ולשוויון. אזכיר גם את…
קרא עוד

למרות שחלפו מאז למעלה משני דורות, אני רואה לנגד עיני רבים מהמורים שהטביעו בי חותם. אזכיר כאן את המחנכת שלי בבית הספר היסודי "תל גנים", רחל חורש, ואת המורה לספרות שלי בבית הספר התיכון ע"ש בליך, אברהם זעירא, שהנחילו לי את האמונה במרכזיות האדם ובזכותו לכבוד ולשוויון. אזכיר גם את המורה שלי לצרפתית בתיכון, אברהם פרחי, שהיה מופת לחופש המחשבה ולגישה ביקורתית שאינה מקדשת את המוסכמות החברתיות.

אני מאחל למערכת החינוך שתשכיל להנחיל לכול הבאים בשעריה, בראש ובראשונה, את הערכים ההומניסטיים, שהם הקשים ביותר להפנמה, ושבלעדיהם לא תיכון חברה ראויה.

אני מייחל לכך שהחברה הישראלית תשכיל להתייחס אל מערכת החינוך  כאל ספינת הדגל שלה ואל הנושאים בעול החינוך כאל קברניטיה.

 

סגור

אבי גיסר, ראש מועצת חינוך ממלכתי-דתי במשרד החינוך וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

אבי גיסר, ראש מועצת חינוך ממלכתי-דתי במשרד החינוך וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח: שמעון הצדיק היה אומר: על שלושה דברים העולם עומד: על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים.  (מתוך מסכת "אבות" פרק ראשון) חכמי העולם הראשונים לא פחדו…
קרא עוד

אבי גיסר, ראש מועצת חינוך ממלכתי-דתי במשרד החינוך וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

שמעון הצדיק היה אומר:

על שלושה דברים העולם עומד:

על התורה ועל העבודה

ועל גמילות חסדים.  (מתוך מסכת "אבות" פרק ראשון)

חכמי העולם הראשונים לא פחדו מחוקי יסוד. להיפך, הם השתדלו למצוא ניסוחים קצרים ובהירים שכוללים עולם ומלואו.

עוד מעט "ראש השנה" ואנחנו מתחילים שנת לימודים חדשה. ומה היה לפני כן? בחודשי הקיץ או בשנים שלפני בית הספר? ומה קורה בשנים שאחרי כיתה י"ב או אחרי האוניברסיטה, מפסיקים ללמוד? ודאי שלא, בלתי אפשרי להפסיק ללמוד. האדם הוא יצור חושב והוא חיה לומדת כל ימי קיומו. לפני היות בית ספר ואחריו. לומד כל ימי חייו.

לכן העולם שלנו כל כך מפותח  ומשוכלל וכל כך שונה פיסית וטכנולוגית מן העולם של אתמול וכל שכן מן העולם העתיק. זהו שילוב של תורה, של עבודה ושל גמילות חסדים. "תורה" פירושה כל מדע וכל חכמה. זו שכבר מוכרת וכבר נלמדת וזו שעוד תתגלה ותילמד.

את החכמה והמדע לומדים בדרכים רבות. אחת מהן היא בבית הספר. אבל התורה הזו לא אמורה להישאר מדע מופשט וחכמה תיאורטית. החכמה צריכה להיות מועילה והמדע צריך יישום, כדי שיביאו ברכה ורווחה לכל. לכל בני האדם, לכל הנבראים ולקיומו של עולם = "קיימות". לכן צריך "עבודה". העבודה היא הלבוש המעשי של הידע האנושי והיא מביאה ברכה ומרפא, מזון וחיים לגוף ולנפש. כך אמר המשורר: "למי תודה? למי ברכה? לעבודה ולמלאכה".  רבותינו אמרו זאת כך: "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטילה". (מסכת "אבות" פרק שני).

העולם מתקיים על השילוב בין רוח ובין חומר. חיבור של תורה עם עבודה. פילוסופיה ויידע עם פרקטיקה ומימוש מעשי.

גם את השילוב הזה אנחנו באים ללמוד בבית הספר אבל ממשיכים ללמוד תמיד.

הזוג הזה חייב שותף שלישי. זהו הערך החברתי – "גמילות חסדים". ערך זה פירושו אחריות חברתית וניהול חיי קהילה ומדינה באופן מתוקן ומחוייב לחברה כולה.

קהילה מדעית ואפילו החברה המשוכללת ביותר לא תתקיים ללא היסוד התרבותי-חברתי. גם ההישרדות האנושית אבל בעיקר איכות החיים ושמחת החיים תלויים בגמילות חסדים. זה לא נעשה כעשיית טובה וצדקה אלא מתוך רצון ודאגה אחראית. רצון להיטיב לכל, אחריות לדאוג לחייהם ורווחתם של אחרים. חינוך ובריאות, מזון ומעון, תמיכה וסיוע לכל חלקי החברה בשווה.

מעבר לשמירה הקיומית זקוקה כל חברה לשאר רוח. לתקשורת אנושית מכבדת מתוך חופש ובחירה, ליחסים ולאהבה בין אנשים ובין קהילות. לחיי תרבות עשירה ושמחת יצירה. זוהי "הרשת החברתית" האמיתית. אולי בעיקר בשביל זה כולנו צריכים בית ספר, בשביל להתנתק מן המסך האישי ולנהל רשת חברתית ישירה ולפתח כישורי אחריות ושמחת חיים.

על שלושת היסודות האלה גם יחד העולם עומד. זו הדרך לקיומה של הארץ = "דרך ארץ".

אני מבקש לברך את כל התלמידים, במסגרת בית הספר ומחוצה לו, שנשכיל ללמוד ולעבוד, לזכות לחיי חברה וקהילה עשירים ומשמעותיים ולהיות שמחים בחלקנו.

שנה טובה

סגור

נעם לאוטמן, יו"ר קרן לאוטמן וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

חלפו כבר יותר משלוש שנים מאז הפרידה מאבי – דב לאוטמן. אבי דב, היה איש של אנשים, שהאמין שחינוך הוא הכלי המשמעותי ביותר כדי לייצר שינוי. אני יחד עם אנשי עשייה וחינוך רבים עמלים למצוא את הדרכים הראויות לחיות ביחד ולמצוא את הטוב המשותף ביננו. אני מייחל לאנשי החינוך בחינוך…
קרא עוד

חלפו כבר יותר משלוש שנים מאז הפרידה מאבי – דב לאוטמן.
אבי דב, היה איש של אנשים, שהאמין שחינוך הוא הכלי המשמעותי ביותר כדי לייצר שינוי.
אני יחד עם אנשי עשייה וחינוך רבים עמלים למצוא את הדרכים הראויות לחיות ביחד ולמצוא את הטוב המשותף ביננו.
אני מייחל לאנשי החינוך בחינוך הפורמלי והלא פורמלי, שפוגשים את היקר לליבנו- בני הדור הצעיר, להוביל ולהנחיל בהם ערכים של רעות, שותפות וסובלנות.

סגור

יעל נאמן, מנכ"לית קרן לאוטמן וחברת ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברכת את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

אנשי חינוך יקרים, אתם שעוסקים במלאכה החשובה, בבתי הספר, בגנים, בתנועות ובארגוני הנוער, במכינות הקדם צבאיות, במרכזים הקהילתיים, מדריכים בעמותות השונות. אתם שהילדים נושאים אליהם את עיניהם, רואים כל מבע ומבט בעיניכם, זוכרים שנים רבות אחר כך, משפטים שאמרתם, אמירות ששרטו או החליקו וריפאו. אתם שיכולים לפתוח עבורם חלונות לעולמות…
קרא עוד

אנשי חינוך יקרים,
אתם שעוסקים במלאכה החשובה, בבתי הספר, בגנים, בתנועות ובארגוני הנוער, במכינות הקדם צבאיות, במרכזים הקהילתיים, מדריכים בעמותות השונות.
אתם שהילדים נושאים אליהם את עיניהם, רואים כל מבע ומבט בעיניכם, זוכרים שנים רבות אחר כך, משפטים שאמרתם, אמירות ששרטו או החליקו וריפאו.
אתם שיכולים לפתוח עבורם חלונות לעולמות שאינם מוכרים להם, לאפשר להם להביט בדברים  מוכרים בדרך אחרת, להראות, לגלות, ללמד, להדהד.
פוטנציאל השפעתכם אדיר – בכל ישוב בישראל, כפר או מטרופולין, יצעדו או יוסעו ילדים למסגרות החינוכיות, ישהו שעות ארוכות במחיצתכם, יביטו עליכם, יקשיבו למילותיכם.
ייתכן ויחלמו, או יחכו שייגמר כבר ויוכלו ללכת הלאה.
אך הרי אתם יודעים: בין הנוסחה למשפט, בין הסיפור לפרק, הם קולטים את הרוח שלכם, ומבינים את כל הדברים החשובים בין שנאמרו ובין שהובלעו.
הכבוד, הענווה, הסובלנות, הקבלה, הסקרנות להכיר, היכולת להכיל  – ערכים ואורחות חיים, דרכי עולם שיאפשרו לנו לחיות בחברה ראויה והוגנת – יפעפעו ויחלחלו מכם אליהם, במילים שתאמרו וביניהן.
בהצלחה בתפקידכם החשוב, מחנכי הדור,
חנכו ילדים שיחפצו בשלום ובשותפות.

סגור

לני מילוא, מנהלת פורום דב לאוטמן וחברת ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברכת את תלמידי ישראללרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

מאחלת למערכת החינוך שלנו שתאפשר לכל תלמידיה, לחקור ולצמוח. שתאפשר לכל אנשי החינוך בה, להעיז, להביע ולהוביל את ערכיה. מייחלת לחברה הישראלית בה אנו חיים לבחור! לבחור, לפתוח את הלב. לבחור, לנסות לחבר ביננו ולא לנתק. לבחור, להשתדל ולא לאבד תקווה כי אין לנו חברה אחרת.
קרא עוד

מאחלת למערכת החינוך שלנו
שתאפשר לכל תלמידיה, לחקור ולצמוח.
שתאפשר לכל אנשי החינוך בה, להעיז, להביע ולהוביל את ערכיה.
מייחלת לחברה הישראלית בה אנו חיים
לבחור!
לבחור, לפתוח את הלב.
לבחור, לנסות לחבר ביננו ולא לנתק.
לבחור, להשתדל ולא לאבד תקווה כי אין לנו חברה אחרת.

סגור

פרופ' שרה גורי-רוזנבליט, דיקן הפיתוח וטכנולוגיות למידה באוניברסיטה הפתוחה וחברת ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברכת את תלמידי ישראל בחינוך לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

אני מייחלת שהשנה החדשה תהא שנה, שבה השכל הישר, הסובלנות והנדיבות יגברו על הדעות הקדומות ועל הקנאות, ושכולנו נבין שכבני אדם יש לנו הרבה יותר משותף ממפריד. בברכה חמה, שרה
קרא עוד

אני מייחלת שהשנה החדשה תהא שנה, שבה השכל הישר, הסובלנות והנדיבות יגברו על הדעות הקדומות ועל הקנאות, ושכולנו נבין שכבני אדם יש לנו הרבה יותר משותף ממפריד.

בברכה חמה,
שרה

סגור

רז פרויליך, מנכ"ל החברה למתנ"סים וחבר ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברך את תלמידי ישראל בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

ישנם אירועים המצביעים על חוסנה של חברה וישנם אירועים המצביעים על שבריריות המרקם החברתי. במדינת ישראל קל למצוא את אותה ערבות הדדית, אחריות חברתית, אכפתיות ואמפתיה שמצביעות על החוסן החברתי, ומנגד את הכניעה לקלות השיסוי והביזוי, ההדרה והניכור שמצביעים על ההיפך. למערכת החינוך הישראלית תפקיד מכונן במדינה רבגונית כמו שלנו.…
קרא עוד

ישנם אירועים המצביעים על חוסנה של חברה וישנם אירועים המצביעים על שבריריות המרקם החברתי. במדינת ישראל קל למצוא את אותה ערבות הדדית, אחריות חברתית, אכפתיות ואמפתיה שמצביעות על החוסן החברתי, ומנגד את הכניעה לקלות השיסוי והביזוי, ההדרה והניכור שמצביעים על ההיפך.

למערכת החינוך הישראלית תפקיד מכונן במדינה רבגונית כמו שלנו. תפקיד זה אינו רק להכין לבחינות הבגרות באנגלית, מתמטיקה, לשון או ספרות, אלא לחנך את ילדינו לבגרות עצמה, לבגרותם שלהם, כפרטים תורמים ומעורבים, אכפתיים ומחויבים לחברה בה הם חיים.

לשם כך צריכים ילדינו להכיר את החברה בה הם חיים ולהבין שקבוצות רבות אחרות מהוות חלק אינטגרלי מהחברה; הם צריכים לצאת מהכיתה, מהשכונה, מהקבוצה החברתית המידית ולהכיר את ילדים בני גילם מאוכלוסיות ומגזרים אחרים. הם צריכים לפגוש את הילד עם השם השונה, עם המראה השונה, האמונות השונות ולראות שהילד הזה הוא ילד, וההורים שלו הם הורים, והחששות, התקוות וברצונות שלו הם דומים, גם אם הם מגיעים לעתים באריזה קצת אחרת.

כשזה יקרה כבר לא נצטרך לקוות לחיים משותפים, לקבלה והכלה, להבנה ולדמוקרטיה בריאה, משום שזה כבר יתרחש. החברה למתנ"סים, באמצעות מאות המרכזים הקהילתיים יחד עם שותפים נוספים, מפעילים תכניות חינוכיות בלתי פורמליות, בכל האוכלוסיות, המגזרים, היישובים והרשויות, פועלים כדי לקרב את היום הזה. העבודה היא רבה, אבל השאלה אינה האם נצליח לעשות זאת, אלא מתי נצליח.

סגור

ד"ר אושרה אלפסי, מנהלת התיכון השש-שנתי ע"ש איינשטיין בכפר הנוער בן שמן, חברת ועדת היגוי של פורום דב לאוטמן, מברכת את תלמידי ישראל לרגל תחילת שנת הלימודים תשע"ח:

שתוקיר יקיריה, שתפתח שעריה, תצמצם פעריה, תעריך את מוריה, שתסור מרע תעשה טוב תבקש שלום ותרדפהו. והכי חשוב – תהיה שנת עשיה חינוכית (תשע"ח)
קרא עוד

שתוקיר יקיריה,
שתפתח שעריה,
תצמצם פעריה,
תעריך את מוריה,
שתסור מרע תעשה טוב תבקש שלום ותרדפהו.
והכי חשוב –
תהיה שנת עשיה חינוכית (תשע"ח)

סגור

צרו קשר

טלפון: 03-6935610
info@lautmaneduforum.org.il
מעוניינים לקחת חלק בקידום החינוך לשותפות ודמוקרטיה בכל דרך – צרו קשר: